Van Haberleri, Van Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Şok suçlama! Milyon dolarlık ceza yolda

AB Komisyonu, Facebook şirketine WhatsApp’ın satın alınması sürecinde  sağladığı bilgilerin yanlış, hatalı ve yanıltıcı olduğu gerekçesiyle resmi  suçlama gönderdiğini açıkladı.

Facebook, WhatsApp uygulamasını 2014 yılında yaklaşık 22 milyar dolara  satın almıştı.Şirket, WhatsApp’ı satın aldığında  AB düzenleyici kurumuna kişisel  verileri toplamayacağı, iki şirket arasında paylaşmayacağı ve kullanıcı  hesaplarını birleştirmeyeceği yönünde taahhütlerde bulunmuştu. Ancak, WhatsApp  ağustos ayında gerçekleştirdiği politika değişikliğiyle telefon numaraları,  profil isimleri gibi çeşitli kullanıcı verilerini ana firma Facebook’la  paylaşmaya başlamıştı.
 
AB Komisyonu, resmi itiraz bildirimiyle, Facebook’a 2014 yılındaki  birleşme değerlendirmesi sürecindeki ilk açıklamalarının tersi yönde hareket  ettiği ve AB düzenlemelerine aykırı davrandığı gerekçesiyle resmi suçlama  yöneltmiş oldu.
 
Facebook’un bu bildirime 31 Ocak 2017’ye kadar yanıt vermesi  gerekiyor. AB Komisyonu, şirketin vereceği yanıtı yeterli görmezse ABD’li  Facebook’a toplam cirosunun yüzde 1’ine varan, yani yaklaşık 170 milyon dolar,  civarında para cezası uygulayabiliyor.
 
Avrupa’da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirket birleşmeleri veya  satın almalarını denetlemek AB Komisyonu yetkileri arasında yer alıyor. AB  Komisyonu bu incelemelerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını  değerlendiriyor.

Bir önceki yazımız olan Jaguar ve Land Rover elektrikli araçlarını İngiltere’de üretecekler başlıklı makalemizde araclarini, elektrikli ve ingilterede hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hileleri