Van Haberleri, Van Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

İşte Türkiye'nin ilgilendiği o uçak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyaretinde MC-21 yolcu uçağıyla Türkiye’nin ilgilendiğini açıklamıştı. Söz konusu uçak, Rusya tarafından geçen yıl lanse edilirken, dünyanın en büyük uçak üreticileri ABD’li Boeing ve Fransız Airbus’a doğrudan rakip olarak Rus Irkut şirketi tarafından üretiliyor.

UÇAĞIN ÖZELLİKLERİ

Üretici şirketin açıkladığı bilgilere göre, MC-21’in fiyatı rakiplerinden 15-20 milyon dolar daha ucuz. 

Uluslararası havacılık otoritelerine göre MC-21, Rusların kötü şöhrete sahip Yakovlev ve Tupolev serisi uçaklarından daha gelişmiş özelliklere sahip. Airbus ve Boeing’in ürettiği benzer ölçülerdeki uçaklardan ise kapasite, verimlilik ve menzil olarak daha üstün. 

SİPARİŞ VERENLER

Irkut Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Kirill Budaev, yaklaşık 3 yıl önce yaptığı açıklamada, uçağın testlerinin 2017’de tamamlanmasını beklediklerini açıklamıştı. 

Budaev, MC-21 için 175 firmadan toplam 276 sipariş alındığını bildirmişti.

Budaev’in verdiği bilgiye göre MC-21 için siperi,ş veren bazı havayolları şöyle: 

Azerbaycan Havayolları, Mısırlı Air Cairo ve Rus hava yolu şirketleri Aeroflot, Transaero, Red Wings, UTair Aviation ve IrAero

Önceki gün de MC-21’i üreten Irkut şirketinden bir yetkili, yolcu uçaklarının satışı konusunda Türkiye’den bazı havayolu şirketleriyle görüştüklerini ifade etmişti.

Habertürk

Bir önceki yazımız olan Jaguar ve Land Rover elektrikli araçlarını İngiltere’de üretecekler başlıklı makalemizde araclarini, elektrikli ve ingilterede hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hileleri