Van Haberleri, Van Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Başkale’deki tarihi eserler onarılmayı bekliyor

Başkale ilçesinde 1653 yılında Hüsrev Paşa tarafından inşa edilen kale ve medresenin halen büyük bir bölümü ayakta duruyor. İlçe merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan Örenkale Mahallesindeki medresenin yanı sıra kalenin yanındaki mezarlıkta bulunan kümbet ve mezar taşları da büyük ilgi çekiyor. İki katlı olan medresenin büyük bir bölümü halen sağlam durumdayken, her geçen yıl doğa olayları nedeniyle biraz daha tahribata uğruyor.

Mahalle sakinleri, Osmanlı döneminde inşa edilen medresenin restore edilerek, turizme kazandırılmasını istiyor. Mahalle sakinleri, “Bu tarihi güzelliklerin yaşatılması için yetkilerin bu konuda duyarlı olmalarını, medresenin ve Hüsrev Paşa’nın içinde yattığına inanılan kümbet ve ona ait caminin restore edilmesini istiyoruz. Köyümüze her sene bu medrese ve kaleyi görmek için turistler geliyor, fakat doğa olayları nedeniyle bu yapılar her geçen gün biraz daha tahrip oluyor dediler.

Bir önceki yazımız olan Genel Sekreter Yardımcısı Tamer’den minibüs esnafına ziyaret başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hileleri